Když vám pětileté dítě řekne, že nechce žádnou hračku nebo zahradní hřiště, ale místo toho si přeje vidět Londýn, tak prostě jedete, i kdybyste měli alergii na corgie.

Nejsem zrovna velký objevitel měst, ale když s tím za mnou přišel Ben, bez váhání jsem přikývl. Jasnačka parťáku, bez diskuze, jedeme.

Abych vám trochu přiblížil jeho přání, tak všechno začalo hračkou doubledeckera (pro neznalé typickým červeným dvoupatrovým autobusem), kterou dostal tak někdy okolo třetího roku. První otázka byla přirozeně „Kde jezdí?“ „V Londýně.“ „Kde je Londýn?“ „V Anglii.“ „Co je Anglie.“ „Království.“ „Mají královnu?“ „Ano.“ „Ta, která je v mimoních?“ „Ano.“

No a od té doby ta zažehnutá jiskřička, kterou jsem občas přiživil projížďkami vnitřním doubledeckerem v OC Harfa, jen rostla. Ani nevím, kde a jak, ale pravděpodobně doptáváním a propojením s pohádkami („Chci vidět sochu piráta.“ „Jakou?“ „Na sloupu, jsou tam i lvi.“ „Kde?“ „Na Trafalgar Square.“ „Jak jsi na to přišel?“ „V chůvě Nanny Mc. Fee.“ „Aha…“) se mu začal plnit itinerář, který jsme mu pomohli rozložit do dnů a naplánovat.

Základní sestava tedy byla Big Ben, Tower Bridge, pevnost Tower, loď Golden Hinde, válečná loď Belfast, Buckinghamský palác, Trafalgar Square, London Eye, Sea Life muzeum a přírodovědné muzeum s expozicí dinosaurů. Pffff….docela nálož kluku.

Byli jsme s manželkou rádi, že jsme si do jeho plánů tajně propašovali návštěvu Cedrica Groleta a jeho epických dezertů, které známe z Paříže a návštěvu Victoria Secret, která byla vykoupena návštěvou Hamleys.

IMG 7632

A tak Beník dostal k pátým narozeninám letenky a my začali plánovat co a jak.

Celý trip jsme naplánovali na 5 dní, s brzkým ranním příletem a pozdním večerním odletem, tak abychom vyždímali maximum. Prvním důležitým krokem bylo vybrat hotel, viz. tipy na cestu jsme zvolili Park Plaza London Waterloo co by kamenem dohodil k Big Benu. Mimochodem, v tomto hotelu jsou mega děti friendly. Moc dobře vědí, že když udělají všechno pro vaše dítko, tak tam nejste naposledy.

První den

Ranní přílet, ubytko v hotelu a první procházka k Big Benu. Pak jsme dali nudle v místním bistru, šli se vyčůrat na radnici a pokračovali do Sea Life muzea.

Doporučuji si koupit lístky předem a rezervovat si čas návštěvy, naprosto tím eliminujete a předběhnete jakoukoliv frontu a to s dítětem prostě chcete.

Návštěva Sea Life nám zabrala asi 4 hoďky a upřímně velkolepý vstup přes sklo, kde pod vámi plavou žraloci o velikosti krav, fakt stojí za to. Detaily nepopisuji, chce to vidět, ale opravdu mohu doporučit. Je to velký, je to barevný, je to dobrodružný, prostě dobrý.

Druhý den

Prší. Měníme London Eye za Národní přírodovědné muzeum. Vstup je zdarma a vy a vaše děti se můžete těšit na expozici dinosaurů, která je moc pěkná. Dobrodružství na vás pak čeká třeba v simulátoru zemětřesení v Kobe.

Už přestalo. Takže razíme ještě na obídek a pak na Trafalgar Square.

Třetí den

Tower Bridge, Tower, Belfast a Borough Market. Taková parádní čtyřka, která je kousek od sebe. Přiblížit se můžete doubledeckerem. Původně jsme chtěli navštívit ještě loď Golden Hinde, která je také při cestě, ale bohužel byla v rekonstrukci a dost možná to bylo dobře, protože nakonec toho bylo až až.

Tower Bridge vám opět doporučuji zakoupit a rezervovat na čas. Jsou u něj dvě fronty a ta, která je skoro prázdná, je pak pro vás.

Děcka dostanou malý kvíz, který je rozstrkaný po celém mostě a mohou si do něj dávat razítka. Další návštěva, které vůbec nelituji. Jen se projděte spojovací částí, která má prosklenou podlahu. Na konci prohlídky určitě nevynechejte strojovnu, do které se přesunete po čáře na chodníku a určitě si udělejte svoje stop motion video na tabletu na konci prohlídky.

Pokud máte před návštěvou Tower Bridge chvilku čas, zajděte rovnou omrknout pevnost Tower.

Při cestě zpět se zastavte na válečné lodi Belfast, kterou můžete doslova prošmejdit křížem krážem. Prohlídka vám přiblíží službu na takové lodi pomocí interaktivních prvků v kuchyni a malým diktafonem na krku. Určitě zajděte do strojovny, samozřejmě pokud vaše dítě umí lézt po žebříku nebo hodně příkrých schodech.

No a protože už máte hlad, vyrazte na Borough market, kde to prostě žije. Chcete-li něco většího, doporučuji restaurant Fish! (pozdravujte od nás Katarínu) nebo její stánek a ochutnejte fish&chips. Máte-li chuť na něco sladkého navštivte první crumble bar na světě Humble Crumble (ano ta půl hodinová fronta) a berte jejich classic a speciál. Podruhé to stát nechcete. Na hotel si kupte koblihy od Bread Ahead a ve zbytku času se courněte a mrkněte po něčem, co koupíte blízkým domů. Při bloumání si můžete dát třeba kafčo od mega milé baristky z ručního pákového kávovaru v The Colombian Coffee Company.

Čtvrtý den

Návštěva Buckinghamského paláce resp. střídání stráží. To není každý den, takže si to předem vygooglete. Procházkou k Cedricovi Groletovi, pokud máte čas a nepřijde vám divné dát za sladké docela dost peněz, tak určitě sedněte a užijte si to. Na cestu jsme si ještě koupili asi kilovou cookiesku (padla u London Eye) a croissant (padnul v Hyde Parku).

No a protože je hezky, zařadili jsme London Eye, stejně jako asi třitisíce milionů dva devět šest lidí. Lístky nejsou zrovna z nejlevnějších, zvlášť když nechcete (a to nechcete) stát 40 minutovou frontu v pařáku. Takže přikupte fast track, je to sice o tisícovku dražší, ale peníze v Londýně plynou jinak než v našich končinách, takže je to odůvodnitelná částka. A pak to klape jako na drátkách a v šišoidu jste asi do tří minut. 

Pokud o tuhle atrakci vyloženě nestojíte, souhlasím s vámi. London Eye je vlastně o hodně zajímavější zvenku. Podruhé bych tam už nešel, ale chápu proč jsem tam šel poprvé a udělal bych to stejně.

IMG 7519

Pátý den

K večeru letíme. Návštěva China Town, což je prostě atmosférou protkané místo. K jídlu jsme měli samozřejmě knedlíčky a courem zpátky bublinkovou (waflovou) zmrzku. Top a strop. Kousek za rohem doporučuji navštívit svět M&M, Beník tam koupil jeden kelímek lentilek do školky a jeden kelímek do bříška a všichni jsou spokojení. Hned naproti velká Lego prodejna a mezi nima beatboxer, takže zmatení všech smyslů a rozhodovací paralýza.

No a čas už se nám krátil, takže šupem šmahem do Victoria Secret, jedna fotka s jejich legendárním pejskem a hurá do Hamleys, kde na vás hned za pirátím tanečkem vyskočí týpek se dvěma bubble bouchačkama „Welcome to the bubble zoooonneeee!!!!!“. Angláni nejsou vlastně takoví suchaři, jak jsem si původně myslel.

Pak už následovala jen cesta z hotelu skrz Grafitti Tunnel na metro, hoďka na letiště a frčíme domů.

Možná jsem něco vynechal, tak pište do komentů své zážitky, pokud jste to tedy dočetli až sem.

Níže ještě pár tipů na cestu.

Tipy na cestu:

  • Pokud jedete s dítětem, tak platí ono tisíckrát omílané pravidlo na všech cestovatelských webech – neplánujte toho na den mnoho. Přece jen jde o dětské nožky, které toho ujdou překvapivě hodně, ale ta únava je pak už znát. Takže náš tip -  jedna dvě aktivity na den a mezitím nějaké to chozeníčko, kafíčka, papání.
  • Vřele doporučuji vyrazit v týdnu, mimo prázdniny. Nejsou davy.
  • Viz bod výše, hledejte hotel, z kterého to budete mít všechno relativně kousek. Fakt nechcete jezdit každý den hodinu do centra. Raději si připlaťte.
  • Cash zahoďte nebo vůbec neměňte. Je to zbytečné, naopak většina stánkařů je cards only a s cashem zaplatíte jen, když se ho chcete zbavit.
  • Pokud máte chytrý telefon nebo hodinky, které používáte k placení kartou, bude pro vás městská doprava naprosto easy. Stačí na zařízení nastavit tzv. expresní kartu a pak už stačí telefon nebo hodinky přikládat ke čtečkám u turniketů nebo u vstupu do autobusu a to bez jakékoliv interakce. Takže žádné odemykání hodinek nebo telefonu, žádné probouzení zařízení a hledání karty. Prostě jen přiložte a nic víc v tom nehledejte. Důležité je používat to samé zařízení a tu samou kartu. Systém je nepřenosný, takže v tomto případě nemůžete zaplatit jízdné jiné osobě.
  • Co se týče autobusů speciálně, tak děti neplatí. A vy zaplatíte 8 liber max. 2x a pak již jezdíte celý den free. Denně vás tedy jízda doubledeckerama po Londýně vyjde na max. 16 liber.
  • Do mobilu doporučuji aplikaci Tfl Go, což je přehledná mapa Londýnského metra a stanic autobusů, které se nachází ve vaší blízkosti. A druhá šikovná apka je Bus London, ve které si snadno naplánujete trasu, vidíte kde autobusy zrovna jsou atd. Jen bacha, občas vás aplikace nutí do 45 min dlouhé cesty, která vede sice přesně do místa, kam chcete, ale kdybyste jeli 15 min a pak šli 5 min pěšky, tak jste tam taky.
  • Mějte vždy naplánovanou mokrou variantu dne, kterou můžete prohodit s něčím jiným. Např. nějaké muzeum či tak.

 

Galerie

IMG 7287IMG 7206 IMG 7283 IMG 7316 IMG 7353 IMG 7369 IMG 7444 IMG 7459 IMG 7467 IMG 7480 IMG 7485 IMG 7491 IMG 7493 IMG 7503 IMG 7529 IMG 7542 IMG 7559 IMG 7565 IMG 7593 IMG 7612 IMG 7674 IMG 7702 IMG 7713 IMG 7714

 

fbblue 114   instagram v051916   instagram v051916

 

Nenechte si ujít nové články!

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

 

colorful 1237242 1280

Žádné komentáře