Nejsem vědma. Prostě nejsem. Neumím číst myšlenky, předvídat budoucnost, tak proč by si to mělo myslet moje dítě. O čem to mluvím? O častém a absolutně nevinném nešvaru, který často používáme v komunikaci s dětmi. Naštěstí jsem si ho zakázal v den jedna.

Spadneš. Zakopneš. Někde hodně budeš. To ode mně uslyšíte fakt zřídkakdy, možná už jen ve chvíli, kdy bychom byli s Benem v nějakém totálním průseru a už by za mě mluvila má amigdala.

Když občas tuhle formu od někoho slyším, říkám tomu věštění. Občas to dělá moje máma a já si musím vždycky rýpnout. Pak nedostanu buchtu.

Jasně vidíte své dítě jak vrávorá nad žebříkem pirátský lodě se skluzavkou na dětském hřisti. Vidíte tam navíc zvedlý prkno nebo něco o co by mohl zakopnout a váš dospěláckej mozek a ochranářskej pud hned vypočítá následek. Protože jste starší a pár těch kotrmelců máte už za sebou tak si zavěštíte a vyhrknete něco jako "zakopneš a spadneš!"

A dítě se buď lekne, nebo se vzbouří proti autoritě, zakopne a spadne, usoudí, že nějakým způdobem ovládáte budoucnost a příště už to nechá jen na vás a vy za něj budete myslet a hlídat ho tak do jeho 32.

Nebo se nelekne, nezakopne a nespadne a zákonitě si pak bude myslet, že jste pěkně ukecanej týpek / typka a bude vás pak buřtit ikdyž půjde nad skutečnou lávou.

Jak z toho ven? Dejte mu možnost rozhodnout se a popřemýšlet nad situací pomocí slova "můžeš".

Pozor prkno, můžeš zakopnout a spadnout. Tak dítě upozorníte na nebezpečí / problém, ale zodpovědnost necháte na něm. Dítě samo o sobě asi nechce zakopnout nebo spadnout, tak k němu tak přistupujte.

Ale jasně, děti jsou šílenci, takže stejně buďte jako na trní a připraveni chytat.

Slovo "můžeš" vám jen pomůže lépe popsat situaci a dítě tak ocení radu a důvěru v něj. Obecně vůbec, popisování situací, jevů a dějů stylem "když tohle, tak tamto" resp. akce reakce je fajn. Dítě se tak dozví mnohem více o tom jak věci fungují, vy si trochu zavaříte mozek a všichni budou spokojenější.

A jasně, jako všechno tohle není mantra platná ve 100% případů. Takže občas nějaký slzičky ukápnou ať se snažíte jak chcete.

Nám tohle s Beníkem skvěle funguje a pak se dostáváme do konverzací typu jestli je láska v srdci nebo v mozku a proč maj psi mozek jednodušší a jak že to vlastně viděj ty barvy :D.

A jak to máte vy? Co se vám osvědčilo?

fbblue 114   instagram v051916   instagram v051916

 

Nenechte si ujít nové články!

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

 

colorful 1237242 1280

Žádné komentáře na “Nebuď vědma ”