V tomhle článku se dozvíte, jak zachránit život, zaparkovat na modrý a na konci objevíte jeden tip jen pro Applisty.
S mobilníma apkama to mám podobně jako Andrej s offshory. Mám jich hodně, ale nevím o nich. Resp. mi o nich neřekli, žádný nemám a někdo mi je tam nainstaloval, byl to Kalousek.
Musím doplnit, že jsem Apple ovečka, ale věřím, že většina appek je dostupná i pro ostatní platformy.
No každopádně jsem se pro vás zamyslel a dal jsem dohromady jen ty appky, které opravdu používám v podstatě na denní bázi.
Tady je můj TOP v roce 2021!!!
Tydlig - tak trochu jiná kalkulačka
Představte si, že nemáte rádi trojčlenku, jako třeba já a občas se do vašeho výpočtu zamotáte jak kabely za televizí (no jen se tam běžte podívat). V Tydligu máte k dispozici pracovní plochu, na které si zapisujete výpočty v řádcích a když potřebujete, můžete je libovolně změnit, něco dopsat, opravit, rovnou spočítat procenta apod. Výpočty je navíc možné různě spojovat, takže když provedete změnu v propojené rovnici, všechny navazující se přepočítají. Výpočty je možné nadepsat, zobrazovat v grafech, prostě bájo.
Já konkrétně využívám Tydlig k představě o domácím rozpočtu, ale stejně i tak na recept na chleba. Kdo neví, tak peču každý týden kváskový chleba z vlastního kvásku. Když třeba někdy potřebuji upéct jen poloviční velikost, změním poměr v prvním řádku na 50% a zbytek gramáží se mi hned přepočte.
Tydlig je fakt skvělý pomocník.
Placená aplikace ke stáhnutí v App Store po kliknutí na ikonu níže
Deepl - když jste na tom s mandarínštinou na štíru
Deepl je jeden z mála překladačů, o kterém lingvisté řekli, že opravdu nečekali, že bude ve skutečnosti takhle dobrý. A za mě měli fakt pravdu. V angličtině si docela věřím, ale v kantonštině už tolik ne. Resp. tu jsem v Deeplu zrovna nezkoušel, ale podobně to mám třeba s němčinou. Učil jsem se jí sice asi 13 let, ale nikdy se pod kůži nedostala. Takže když jsem potřeboval řešit inzerát na auto s dědama z Německa, kteří angličtinu nepovažovali za mezinárodní jazyk, tak mi Deepl opravdu neskutečně pomohl. Jako appku jí mám nainstalovanou i na kompu.
Bezplatná aplikace ke stáhnutí v App Store po kliknutí na ikonu níže
Citymove - parkuj si klidně i na modrý
Od Škodovky jsem toho za život moc neměl, vlastně nikdy nic. O autech tedy mluvit nemůžu, ale appky jim jdou skvěle.
Citymove používám primárně na parkování, byť toho umí mnohem víc. Dříve jsem používal šílenou aplikaci Parkování, ve které dřív než zadáte platbu, tak dostanete pokutu. Pak jsem ale narazil na Citymove, do které si můžete propojit MPLA účet. Při parkování pak nehledáte automat, ale vyberete si z mapy ulici, kde chcete parkování zaplatit (pokud povolíte lokalizační službu, tak vám to vaši lokaci ihned nabídne), vyberete si SPZ ze seznamu vašich aut, zadáte dobu parkování a je to. A co víc, dostanete tak přístup k parkování i v modrých zónách. Tam si sice připlatíte, ale někdy to za to stojí. Když vám pak parkovací lístek končí, přijde vám upozornění s možností parkování prodloužit.
No a jestli potřebujete koupit třeba jízdenku veřejné dopravy, půjčit si skůtr, auto, zjistit, kde jsou nabíjecí stanice nebo Covid testovací místa, pak s touhle appkou nemáte problém.
A když nemám problém, tak se usmívám.
Bezplatná aplikace ke stáhnutí v App Store nebo Google Play po kliknutí na ikonu níže
Záchranka - tady končí sranda
Naprosto esenciální must-have appka. Popravdě, tady to je trochu naruby. Tuhle appku vlastně nechci použít nikdy, ale už jsem měl tu čest. Zkraje ledna 2019 auto jedoucí předemnou dostalo smyk a napálilo to rovnou do stromu. Všichni přežili, to říkám hned. Okamžitě jsem otevřel Záchranku, podržel 3s červené tlačítko a přivolal pomoc. Zároveň s mým telefonátem odešly informace o mé poloze. Kdyby se problém týkal přímo vás samotných, určitě oceníte, že záchranáři o vás dostanou i informace ohledně vámi užívaných léků, alergií apod. pokud je do aplikace zadáte.
Vážně lidi, tuhle apku všichni hned do mobilu.
Bezplatná aplikace ke stáhnutí v App Store nebo Google Play po kliknutí na ikonu níže
Autosleep - spánek nenahradíš
Ne tohle nebude o tom, jak dát autu dobrou. Tady jde o váš spánek. A spánek je základ. Jen málo věcí může den zkazit hned na začátku tak, jako špatně vyspalý Péťa :D (já). Když se dobře vyspíte, máte lepší náladu, lépe pálíte, prostě toho snesete o mnoho víc. A když se ráno vzbudíte po 10 hodinách spánku a máte pocit, že jste celou noc pařili, pak vás tahle appka alespoň navede na problém. Třeba za to mohl velký hluk ve vaší ložnici, nebo jste strávili málo času v hlubokém spánku, každopádně budete alespoň přibližně vědět, proč na tom jste, jak jste.
Placená aplikace ke stáhnutí v App Store po kliknutí na ikonu níže
Tiny Calendar - konečně hezký kalendář
Jako rodina máme sdílený kalendář. Už si neumím představit, jak bychom bez něj organizovali náš čas. A pak mám ještě ten pracovní. A tady mám zkrátka problém s origoš Apple Calendar. Je pro mě nepřehledný a chybí mi v něm nějaký ucelenější měsíční přehled.
A tak jsem hledal a zkoušel a konečně našel. Tiny Calendar není raketová věda, ale méně, je někdy více. Bohatě mi tak stačí, že přehledně vidím na velkých kostkách co mě čeká v nejbližších dnech v zobrazení Forecast. V zobrazení Month pak najdu všechny události na daný měsíc hezky přehledně a pohromadě. O nic víc mi nešlo, byť zde je ještě týdenní a denní přehled.
Placená aplikace ke stáhnutí v App Store nebo Google Play po kliknutí na ikonu níže
Bonus
A teď něco jen pro Applisty. Pro zaryté fanoušky asi neřeknu nic nového, ale malý tip.
Víte, že tu již nějakou dobu existuje služba Apple One? Používám ji ve verzi pro rodinu za 389 Kč měsíčně. Za jednu cenu ji sdílím s rodinou včetně mých rodičů (max 5 lidí). A dle mého toho nedostanete málo, posuďte sami. Máte plný přístup k hudbě v Apple Music, seriálům a filmům v Apple TV+, Apple Arcade a úložišti iCloud+ o velikosti 200GB.
Jen v rychlosti zmíním službu Apple Arcade, ve které máte přístup k nespočet kvalitním hrám v App Storu. iCloud+ pak nabízí kromě zálohování vašich jablečných zařízení dvě skvělé služby a ty jsou Skrýt můj email (natočil jsem vám k této funkci i krátké video, mrkněte na nej níže a nebo zde), kterou využijete při registraci do různých eshopů (musíte používat Safari) a Soukromý přenos, díky kterému zašifrujete komunikaci i ve veřejných wifi sítích a nemusíte se tak bát, že vám někdo ukradne třeba údaje k platební kartě.
No, já jsem se tady už asi vyčerpal, tak o technologii zase někdy příště. Máte tip na zajímavou appku? Šup s ním do komentů pod článek.
Líbilo?