Chytrá domácnost - pro mnohé sprosté slovo, budoucí vzpoura robotů, kteří nám budou házet peníze, zatímco my budeme tancovat u tyče. No to je možná dost, ale kdyby náhodou, tak já vám to říkal. Ne, pro mě je chytrá domácnost něco jako automatická převodovka. Když jste jí nikdy neměli, nikdy neoceníte její přínos. Ono totiž když vše šlape jak má a jedete zrovna po dálnici, rozdíl moc nepoznáte. Zato když popojíždíte v koloně, to už je jiná.
Velmi si vážím volného času, zvlášť od té doby, co jsem se stal tátou. Protože jsem zároveň techee člověk, vím, že mnoho času, peněz a komfortu leží v automatizaci. Čím více dokážete automatizovat činnosti, které děláte buď dokola, nebo podle určitých pravidel, tím více času ušetříte.
Ocitl jsem se před nelehkým úkolem automatizovat do té doby naprosto hloupý dům a přitom nevykrvácet z peněz a pokud možno nebourat a nesekat.
Zároveň a to pro mě bylo prioritou, jsem chtěl mít jistou míru svobody ve volbě produktů a výrobců. Zkrátka neomezit se na jednu značku, nebo naopak na více značek, které ale potom ve výsledku ovládáte z milionu ovladačů, aplikací apod. Můj cíl byl v podstatě ten, že si koupím jakékoliv zařízení a zaintegruji ho do celkového sytému tak, že informace z něj budou moci používat i zařízení, která by spolu normálně vůbec nemluvila.
No a vůbec ta nejdůležitější věc, vše musí být zároveň i dost jednoduché abychom to používali všichni.
Jen pro příklad, když jsem si postavil celou závlahu trávníku, docela dlouho jsem používal dešťový senzor na automatické sekačce, aby závlahu systém vypnul, když prší. A o tom tady budu přesně psát, jak spojit všechna tahle nekompatibilní zařízení dohromady. To vám pak umožní pohybový senzor v noci používat pro alarm, naopak přes den vám může někde rozsvěcet světlo.
Další problém, který jsem řešil byla dostupnost těchto služeb. Mnoho výrobců totiž používá k funkčnosti chytrých zařízení internetové spojení. Jasně, ale k čemu je vám vypínač, který sice zapnete z mobilu, ale když vám doma zrovna nepůjde internet, tak je vám k ničemu? Bylo mi tedy jasné, že budu potřebovat nějaké zařízení, které bude fungovat uvnitř domácí sítě a vy tak nebudete závislí na internetu.
Abych byl trošku konkrétnější a přiblížil vám, co vše jsem na svém domě zautomatizoval, namontoval a zprovoznil. Komplet všechny vypínače, pohybová čidla a alarm, závlahu, bazén, venkovní zvonek, teplotní čidlo na zahrádce, klimatizaci, čističku vzduchu, topení a kotel. Dokonce i vánoční stromeček nebo moje Lego stavebnice Millenium Falcona se rozsvěcí za soumraku, ale jen pokud je alespoň jeden člen domácnosti doma (občas je to sledování polohy na mobilu i užitečné).
Celý tento koncept vám dovolí přemýšlet “out of the box”. Protože veškerá komunikace běží převážně přes wifi, natahujete tak virtuální dráty tam, kde ve skutečnosti nejsou. Můžete rozsvěcet společně světla, která spolu elektricky vůbec nesouvisí. Nebo si můžete někam jen dát vypínač, který vám spustí nějakou vlastní scénu.
Možnosti jsou tak v podstatě neomezené. V dalším díle si povíme něco o srdci systému, na kterém to celé běží.