Tenhle článek bude o penězích. Resp. o tom, co mi funguje. A když něco funguje, neměním to.

Když nejde o život, tak jde o ... no ... o nic. Sice krásný, ale když vidím, jak si inflace ukrajuje svoje, tak se mi chce brečet.

Pro začátek, vím, že jste všichni inteligentní lidi, ale raději hned píšu, že pokud se na základě něčeho, co si přečtete v mém článku rozhodnete, pak nesete odpovědnost za své činy jen vy. Já vám tu jen popisuji moji zkušenost a dost dobře dokážu i pochopit, že můžete být neskutečný smolaři a to co se daří mně, vám prostě nevyjde.

Člověk nemusí být zrovna génius, aby si spočítal, že když v bance dostane v nejlepším úrok okolo 2% ročně a inflace je 4%, tak je lepší kšeftovat na netu s botama. Pak už je horší jen mít peníze na účtu, kde se neděje nic.

Tohle mi došlo někdy před 10ti lety, ale protože jsem občas konzerva, tak jsem to vzal do svých rukou teprve před 5ti.

Před těmi 10ti jsem zkoušel intradenní obchodování, které mě láká dodnes, ale uvědomil jsem si, že na to nemám nervy (možná i disciplínu) a čas. Abych to dělal pořádně, trávil bych obchodováním hodiny denně.

Tak jsem zkoušel a hledal dál. Následovaly podílové fondy, které nebyly tak špatné, ale když by od nich člověk čekal trošku personifikace a promítnutí vlastních preferencí, tak se moc nedočkáte. Alespoň já se nedočkal, ale zhodnocení 5% bylo celkem fajn.

Já chtěl ale víc. A tak jsem se časem dostal k závěru, který je pro nás Čechy definující - co si neuděláš sám, to nemáš.

Intradenní obchodování mě naučilo, že zisk jde ruku v ruce s rizikem. Takže neustále řešíte, že chcete co největší zisk za co nejmenší riziko. A z toho nepřímo plyne věc druhá - čím méně prostředníků, tím více pro vás. A tady zase potřebujete balancovat náročnost správy vašich peněz vs. náklady na jejich správu.

Úkol jsem měl tedy rázem jasný. Potřeboval jsem najít způsob, jak peníze co nejvíce zhodnotit, nepodstupovat u toho enormní riziko (to nebude nikdy 0, ale chcete se jí co nejvíce přiblížit) a zbytečně si neukrajovat ze zisku placením poplatků prostředníkům. Protože ale nejsem finanční génius a mág, tak zachovat jednoduchost. Mezi další kritéria pro mě byla výše minimální investice, kterou jsem chtěl mít co nejmenší a v neposlední řadě také možnost své portfolio diverzifikovat (rozuměj rozložit do více institucí, nástrojů, firem). Diverzifikace vás totiž chrání v případě, že pokud něco nevyjde, nepřijdete o vše, ale jen o malou část.

Zároveň jsem hledal něco dlouhodobého. I proto nejsou a nebudou následující články různým výčtem všech možných společností zabývajících se financemi. Často se s tím setkávám a jediné co si od toho autor slibuje, jsou prokliky přes affiliate odkazy. Sám pak často u oněch společností ani neobchoduje a tak nemá reálnou vazbu a přehled a jediné na čem profituje jste vy.

Já vám totiž představím takové společnosti jen 3. U všech aktivně obchoduji 5+ let. U dvou z nich mé roční zhodnocení trvale převyšuje 10% ročně, třetí mám spíše na hraní s minimální investicí, ale zase nabízí zajímavé výhody a ještě se něco málo naučím.

Takže konečně k věci. Počítám, že pokud chce někdo odkládat své peníze, tak nejdřív musí být schopen něco málo našetřit, protože se nechceme stresovat, že. To znamená, že bych měl mít vždy na výdaje na 3 měsíce dopředu ihned k dispozici tzn. na účtu. Více nedošetřuji, ale investuji do rychlé části (horizont 5ti let) a pomalé části (horizont cca 20 let).

Rychlá část (cca 30% mých investic) pro mě tvoří segment peer-to-peer půjček. Půjčky jsem si vybral, protože se mi líbila myšlenka Zonky, ale to pro mě bylo příliš malé. Vybral jsem si tedy po dlouhém vybírání tržiště s půjčkami Mintos. Další pidikousek z rychlé části tvoří kryptoměny, se kterými se spíše zatím seznamuji. Ty investuji přes Coinbase. Proč?  To nechám asi do dalšího článku.

Pro pomalou část (70% mých investic) využívám broker platformu Lynx.

Protože tohle není téma na jeden článek, tak to za chvilku utnu. Jen v rychlosti představím zmíněné společnosti.

Mintos je, jak jsem již zmínil, něco podobného jako české Zonky, jen větší.....hodně větší. Platforma je jednoduchá, riziko se dá snadno spravovat. Při správném nastavení se dá celý proces skoro celý automatizovat tak, že se skoro nestaráte. Jde o opravdu hodně velké tržiště půjček.

Coinbase je platforma pro nákup a prodej kryptoměn. Používám jí opravdu jen s minimálním kapitálem, ale v portfoliu jí mám z jednoho prostého důvodu. Coinbase totiž z části funguje i jako výuková platforma, která vám po prostudování pár výukových lekcí k různým kryptoměnám položí krátký kvíz a po jeho úspěšném zdolání vám připíše pár dolárků na účet. Do začátku si tak přijdete navíc třeba k 50 dolárkům.

Lynx je velký britský broker a vybral jsem si ho z důvodu příznivých cen a poplatků, rozshahu portfolia a výše minimální investice. Obchoduji u něj pořád dokola jen 5 instrumentů složených z ETF akcií a dluhopisů.

Nechci vám tu tvrdit, že můj výběr je neprůstřelný, takže pokud se také zajímáte a víte o něčem zajímavém, nebo se budete chtít podělit o zkušenosti, tak sem s tím!!! Ale prosím, žádné takové to "Podnikám na amazonu apod." to opravdu od srdce nesnáším. A jen abyste si to špatně nevyložili, proti Amazonu nemám opravdu nic, ale proti lidem, kteří vám chtějí prodat pofidérní kurz toho mám opravdu hodně.

Příště vám jednotlivé platformy detailněji představím.

Tak a teď trošku toho affiliatu (nebo jak se to píše). Tím, že se prokliknete přes mě, mi za "A" poděkujete a za "B" někde dostanete něco málo navíc. Takže pokud si chcete platformy vyzkoušet už nyní, tak samozřejmě můžete. V případě, že budete chtít u Lynx získat vstupní bonus 50$ pošlete mi mail se jménem a příjmením a já vás přes tento formulář zadám ;).

Šaolinské přísloví pro dnešní den: Na penězích nezáleží.... Když jich máte dost.

Už usínám, kupte mi kafe.....prosím.

fbblue 114   instagram v051916   instagram v051916

 

Mintos

Coinbase

 

 

Nenechte si ujít nové články!

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

 

colorful 1237242 1280

Žádné komentáře