Jaro je tady a slunečných dnů pomalu přibývá. Ono ani tolik nezáleží na období, ale když je hezky teplo, člověka to táhne ven. A jestli vás to táhne tak jako naši rodinu, tak určitě oceníte tip na krásný celodenní výlet, který zahrnuje vlak, pěškobus (rozuměj procházku) a je zakončený gastrozážitkem.

Dnes se s vámi podělím o jeden z našich nejoblíbenějších výletů s cílem v Bistru Ledce. Kdysi jsem ho absolvoval v rámci pracovního teambuildingu a líbil se mi natolik, že jsem s tím přišel domů a oblíbili jsme si ho všichni. Jako fakt, tohle není ten typ výletu, který zbožňuje jen fotřík a všichni ostatní jsou zpruzení.

My jsme ho letos již jednou absolvovali, tak budu mluvit celkem s aktuálními pocity. Rozhodně si ho ještě párkrát dáme.

Tak hurá na výlet.

Je opravdu dobré plánovat tento trip jako celodenní, ať vás nic nikam netlačí. Vyrážíme vždy tak okolo 10 h ráno z Hlavního nádraží v Praze a jedeme na zastávku Pyšely. Je to tak krásně akorát pro děti, aby si užili vláček. Většinou pojedete CityElefantem, který je Beníkova ikona. Jasně, musíte sedět nahoře, protože za á se to vašim dětem líbí a za bé nechcete cestou civět do betonových panelů.

Cesta vlakem trvá něco okolo 50 minut, během kterých můžete dát malou sváču. Stejně na ní dostanete přirozeně chuť hned, jak vlezete do něčeho, co sami neřídíte. Já to tak tedy mám už od dob školních výletů.

IMG 6855

Na zastávce v Pyšelích můžete obdivovat výtvarná díla (bod na mapě START) v podobě různě překreslených….no….prostě jsou všude rybičky. Ať si kdo chce, co chce říká, mně přijdou malůvky prostě roztomilé, vtipné a mají nádech takové té dospělácké dětinskosti. Vy, co jste zarytí puritáni, sklopte zrak, zahalte se kápí a zamračení projděte kolem.

První malou zastávku na občerstvení, takže třeba malé pivko a džusík nebo nanuk, můžete udělat vlastně hned v restauraci Pyšelka (bod na mapě 2). Nejde o nic ultra extra, ale službičku to udělá a hezky dodá síly na pěší část výletu.

Ta má něco okolo 6 - 7 km (jen tam). Určitě jí nemusíte ujít v kuse na jeden zátah, ale po cestě je několik záchytných bodů, na kterých si můžete odpočinout. Do mapy vám označím i pár zábavných míst k diskuzi.

Jako první zastávku na malý piknik můžete využít lavičku u kapličky v Borové Lhotě (bod na mapě 5), která se nachází na polní cestě, ve stínu stromů, nikde okolo nikdo. Abyste se tam dostali, budete muset projít body na mapě číslo 3 a 4. Kdysi tam byla polní cesta, ale letos jsme to museli obejít vrchem okolo po okraji pole.

V Borové Lhotě dobrodružství nekončí a můžete povolit uzdy fantazii a vyprávět si strašidelné historky o domečku staré čarodějnice (bod na mapě 6).

Nespeky vás přivítají dalším strašidelným domem (nějaká historka vás určitě napadne, Cruela de Ville, dalmatini a tak, bod na mapě 7), za kterým přejdete pole (jestli někdo z vás zjistí, co dělají na té zahradě po levé straně bodu 8, tak by nás to fakt zajímalo, zatím to vypadá jako chaoticky rozmístěná série ztracených bednění) a už vás čeká taková delší rovinka k větší zastávce ve Staré hospodě v Nespekách (bod na mapě 10). Kousek přes ulici bývala před covidem i točená zmrzka (bod na mapě 9), tak hoďte oko, kiosek tam stojí, jen v něm nikdo zatím nebyl (nebo byl, ale to nechceme vědět).

IMG 6860

Až se občerstvíte, vyrazte mezi domy a pobavte se žertovní cedulí na jednom z plotů (bod na mapě 11). A už vás čeká závěrečná část cesty podél řeky Sázavy. Cestou můžete obdivovat chatky, kravičky (rovinka okolo bodu 13), až tuhle, za poslední zatáčkou, se v dálce vynoří sedlová střecha stodoly, která patří naprosto pompéznímu počinu v tamním kraji zvaném Bistro Ledce (bod na mapě CÍL).

Bistro je otevřené sezónně a určitě si do něj udělejte rezervaci. Mají běžně otevřeno mezi 11 - 17 h a časově vám to vyjde bez nějakého spěchu a procházkovou rychlostí tak na 13:30 - 14:00 na místě. Počítejte s tím, že fakt není problém tam zůstat až do zavíračky a že vás čeká ještě ta samá cesta zpátky. Dítka si budou hrát na výborném dětském hřišti a vy si budete užívat tohle magické místo. Bistro si otevřela sestra mé kolegyně z práce, spolu s dalšími gastro nadšenci a tak jsem se o něm také v jeho začátcích dozvěděl. Je opravdu vidět, že tuhle partu lidí spojuje smysl pro detail, jídlo a nejlepší kafe široko daleko. Ale to chce prostě vyzkoušet, protože jinak mi nebudete věřit. Od začátku ušli, co se gastronomie týče, obrovský kus a já jim nemohu vytknout absolutně nic.

IMG 6867

Co víc si přát než sluníčko, spokojené děti, spokojené bříško na místě plné harmonie a takové zvláštní svobody, která na vás dýchá.

Pokud zůstanete až do zavíračky (jako že zůstanete), pak počítejte, že budete zpátky v Pyšelích (Pyšelách, Pyšeloch nevim) tak okolo 19 – 20 h (podle toho jak se couráte) a zpět v Praze tedy tak okolo 20 – 21 h. Takže opravdu celý den, ze kterého budete čerpat ještě dlouho.

IMG 6883

Nezapomeňte se podělit o fotky s rybičkami na vlakové zastávce a pokud vás cestou ještě něco zaujme, nebo napadne, tak sem s tím.

Máte nějaký oblíbený výlet vy? Jaký? Napište nám.

Extra tip na konec: Pokud nechcete řešit jízdenky na vlak na nádraží, což by například mě osobně dost otravovalo, tak si je můžete koupit předem v appce PID nebo k velkému překvapení, pokud jste nejeli vlakem třeba tak 20let i ve vlaku.

PS: Pokud jste majitel oněch strašidelných nemovitostí, vězte, že okolo vás chodí lidé a třeba by si dali kafe u staré čarodějnice. Za byznys tip děkovat nemusíte.

fbblue 114   instagram v051916   instagram v051916

 

Nenechte si ujít nové články!

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

 

colorful 1237242 1280

Žádné komentáře